Zdravá strava

Oves

    Proč právě oves?

 

Oves je jedna z několika druhů obilovin rostoucích v mírném páse. Obsahuje spoustu živin a můžeme ji díky tomu považovat za nejzdravější obilovinu. Obsahuje například 2,4g bílkovin / 100g ovsa.

Oves se nejčastěji upravuje do podoby vloček nebo mouky.  

Ovesná mouka 

Ovesná mouka je rozšířenou moukou mezi zdravými výživami. Proč je tomu tak? Oves obsahuje spoustu živin a můžeme ji považovat za nejzdravější ze všech obilovin. Obsahuje například bílkoviny, a to 2,4g na 100g.

Z ovesné mouky můžeme péct cukroví, dorty nebo třeba lívance.

Pro jednotlivá použití rozlišujeme různé hrubosti mouky - hrubá, polohrubá či hladká. Čím hrubší mouka, tím víc bude i výsledná struktura hrubá a stejně úměrně je to i s hladkou moukou.

Pokud jsme celiaci, musíme si dávat pozor na to, jestli balení mouky neobsahuje stopy lepku. Samostatná obilovina je bezlepková, ale kvůli zpracovatelskému průmyslu se může dostat do styku s jinými obilovinami, například s pšenicí. 

  

Ovesná kaše

     Stačí orestovat vločky na pánvi, přilít mléko a můžeme přidat med nebo nějaké ovoce

Ovesné tyčinky

      Vločky smícháme s medem, rozinkami nebo sušeným ovocem, oříškami a zpracujeme do požadovaného tvaru. Vložíme do předehřáté trouby zhruba na 15 minut.

   

 Ovesné vločky 

Ovesné vločky jsou vlastně spařené zrna ovsa rozlisované kovovými válci. Můžeme je znát v podobě pečeného müsli, müsli tyčinek, ovesných kaší či samostaných vloček. Samotné vločky obsahují spoustu živin, jako například železo, fosfor, vápník, lecitin, spoustu vlákniny nebo taky vitamíny B1, B6 a E. Díky těmto živinám pomáhají snižovat krevní tlak nebo taky tlumí činnost štítné žlázy.

Máme různé velikosti vloček, které ovlivňuje použitý druh ovsa. Na trhu také najdeme instantní vločky, které zaručí rychlejší přípravu pokrmu.

Z ovesných vloček si také můžeme vykouzlit něco dobrého i doma v kuchyni. 

 

 Ovesné müsli    

Ovesné vločky, kakao, med, kokosový olej smícháme dohromady a dáme na chvíli zapéct. Výborný recept na domácí müsli najdete zde: https://zdravapanda.cz/recepty/snidane/21-recepty/snidane/74-domaci-granola-m-sli 

Whatsapp Chat

Zákaznický servis

O nás

Kontaktní formulář

GDPR

Reklamace  

 

 

 
Informace

Informace o dopravě a platbách

Obchodní podmínky

 

  

 

 

Můj účet

Účet uživatele

Seznam přání   

 

 

 

 

 

Nabídka

Eshop

Recepty

Blog 

 
 

 

 

Zdravapanda.cz

Copyright © 2023 Zdravé potraviny. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.