Celikaie, alergie a intolerance na lepek - Jaký je mezi nimi rozdíl?

V této době už asi každý ví, co si pod pojmem celiakie představit. Je to určitá autoimunitní nemoc, kvůli které člověk nemůže jíst lepek. Jaký je ale rozdíl, mezi celiakií, alergií a intolerancí? 

Ve zkratce řečeno, vše je nesnášenlivost lepku rozdělená do třech fází. Všechny tři fáze mají podobné příznaky. Patří mezi ně bolesti žaludku a střev, průjmy nebo zvracení, ekzémy, afty, časté migrény, osteoporóza a další. Pro doktory je těžké určit celiakii jen podle příznaků, protože tyto příznaky projevuje spoustu dalších nemocí.

Celiakie

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které vzniká z genetiky. Celiakie se může objevit ihned po narození nebo později v průběhu života. Může se zjistit pomocí odběru krve a biopsie. Pokud je člověk celiak, nesmí požít ani stopové množství lepku. Pokud celiak požije lepek či jeho stopy, poškodí si sliznici jater a další orgány. Po požití se objeví jasné příznaky.

Alergie

Alergie na lepek je autoimunitní onemocnění a dá se srovnat s alergií na pyl nebo ovoce. Řeší se u alergologa. Léčí se bezlepkovou dietou, při které se nesmí požít samotný lepek ani stopy lepku. Při požití lepku a jeho stop se objeví vedlejší příznaky. Důležité je zmínit, že se nepoškodí žádný orgán v těle člověka, ani jeho sliznice. Tato alergie se řadí mezi alergie prvního stupně, což znamená, že vyvolává okamžitou reakci. Tato alergie je poměrně vzácná a vyskytuje se málokdy.

Intolerance

Intolerance na lepek se řadí mezi nejčastější onemocnění, které se týká lepku. Intolerance není narozdíl od celiakie a alergie autoimunitní onemocnění, ale může se jím stát. Je nutné dietu dodržovat, protože jinak by mohla vzniknout celiakie. K celiakii se dá totiž dietní chybou projíst. Člověk trpící intolerancí na lepek smí požít stopy lepku, samotný lepek však sníst nesmí. Po požití lepku se objeví vedlejší příznaky, tak jako u předchozích fází. Intolerance je alergií 3. Stupně, což znamená, že by se měla projevovat později, od 4 do 72 hodin. U spoustu lidí je však reakce okamžitá nebo do půl hodiny.

 

Kategorie v eshopu: Bezlepkové potraviny

Whatsapp Chat

Zákaznický servis

O nás

Kontaktní formulář

GDPR

Reklamace  

 

 

 
Informace

Informace o dopravě a platbách

Obchodní podmínky

 

  

 

 

Můj účet

Účet uživatele

Seznam přání   

 

 

 

 

 

Nabídka

Eshop

Recepty

Blog 

 
 

 

 

Zdravapanda.cz

Copyright © 2023 Zdravé potraviny. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.